Leed - międzynarodowy system certyfikacji wyróżniający budynki przyjazne środowisku naturalnemu.
LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) to międzynarodowy system certyfikacji wyróżniający budynki przyjazne środowisku naturalnemu. Certyfikat LEED jest przyznawany obiektom funkcjonującym w oparciu o strategie mające na celu optymalizację zużycia energii i wody, redukcję emisji CO2, minimalizację wytwarzanych odpadów oraz odpowiedzialne zarządzanie zasobami. Obecnie program LEED jest otwarty dla projektów wpisujących się w poniższe kategorie:
- Obiekty Nowe i Remontowane (New Construction and Major Renovations)
- Budynki Istniejące (Existing Buildings: Operations & Maintenance)
- Wnętrza Komercyjne (Commercial Interiors)
- Obiekty Deweloperskie (Core and Shell)
- Budynki Szkolne (Schools)
- Obiekty Handlowe (Retail)
- Obiekty Służby Zdrowia (Healthcare)
- Budynki Mieszkalne (Homes)
- Założenia Urbanistyczne (Neighborhood Development)
Każdy projekt zgłoszony do certyfikacji może otrzymać maksymalnie 100 punktów. Na podstawie zdobytej punktacji określa się stopień przyznanego certyfikatu LEED:
- Certyfikowany (40-49 punktów)
- Srebrny (50-59 punktów)
- Złoty (60-79 punktów)
- Platynowy (80-100 punktów)
Rondo 1 jest pierwszym budynkiem biurowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał certyfikat LEED Gold w kategorii "Budynki Istniejące" oraz trzecim w Europie. Jest przy tym piątym, największym budynkiem na świecie, który ubiegał się o certyfikat LEED w tej kategorii i największym, jaki wziął udział w procesie certyfikacji według standardów zmienionych w 2009 roku. W Europie, poza Rondo 1, znajduje się jeszcze tylko dziesięć obiektów, które otrzymały certyfikat LEED dla budynków istniejących*. Sześciu z nim przyznano wyróżnienie LEED na poziomie "Certyfikowany", jednemu na poziomie "Srebrny" (Symantec Green Park w Reading), a trzem na poziomie "Złoty". Są to: budynek biurowy w Dublinie, należący i w całości zajmowany przez firmę Symantec, centrum handlowe "Sello" w Espoo w Finlandii oraz siedziba Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa w Rzymie. Rondo 1 to zatem jedyny europejski biurowiec, liczący więcej niż jednego najemcę, który otrzymał certyfikat LEED Gold dla istniejących budynków. Jest także jedynym wysokościowcem w Europie mogącym się wykazać takim osiągnięciem. W Polsce, obok Rondo 1, certyfikat LEED przyznano tylko siedmiu projektom**. Są to:
- Budynek produkcyjno-biurowy firmy BorgWarner w Rzeszowie (LEED Silver w kategorii "Budynki nowe i remontowane")
- Biuro Skanska Property Poland w biurowcu Deloitte House w Warszawie (LEED SIiver w kategorii "Wnętrza komercyjne")
- Dwa dddziały Deutche Bank PBC w Warszawie (LEED Gold w kategorii "Wnętrza komercyjne")
- Biurowiec Green Towers we Wrocławiu (LEED Platinum w kategorii "Obiekty nowe i remontowane")
- Biurowiec "Corius" w Warszawie (LEED Gold w kategorii "Budynki nowe i remontowane")
- Biurowiec "Zebra Tower Building" (LEED Gold w kategorii "Obiekty deweloperskie")
Za wyznaczanie standardów LEED odpowiada U.S. Green Building Council (USGBC, www.usgbc.org), organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie. Sam proces certyfikacji przeprowadza natomiast Green Building Certification Institute (www.gbci.org), wyodrębniony z USGBC w 2009 roku.
*Dane z września 2010r.
**Dane z lipca 2012r.